A A A K K K
для людей із порушенням зору
Золочівська громада
Харківська область, Богодухівський район

Правові поради водію. Як діяти у випадках дорожньо-транспортних пригод.

Дата: 12.01.2022 16:09
Кількість переглядів: 21

Щодня на дорогах України стаються сотні дорожньо-транспортних пригод і в них гинуть та травмуються люди. Скоєння ДТП внаслідок порушення правил дорожнього руху є дуже розповсюдженим в Україні явищем і такі дії входять до категорії найбільш поширених правопорушень.

Як діяти у правовому полі у разі дорожньо-транспортних пригод ?

П.6 статті 2 Кодексу цивільного захисту України визначає, що дорожньо-транспортна пригода – подія, що сталася під час руху дорожнього транспортного засобу, внаслідок якої загинули або зазнали травм люди чи заподіяна шкода майну. П.п. 2.10. п.2  Правил дорожнього руху, затверджених постановою  Кабінету Міністрів України передбачено, що у разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди водій зобов’язаний негайно зупинити транспортний засіб і залишатися на місці пригоди. Ніколи не залишайте місце ДТП, зникнувши з місця аварії, Ви автоматично вважаєтеся винним. За залишення місця ДТП винний може бути притягнутий до кримінальної відповідальності. Так, за залишення водіями транспортних засобів, іншими учасниками дорожнього руху на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 3 400 грн. або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від одного до двох років, або адміністративний арешт на строк від десяти до п’ятнадцяти діб.

У разі ДТП водій зобов’язаний увімкнути аварійну сигналізацію і встановити знак аварійної зупинки.

Вкрай важливо, щоб всі події на місці скоєння дорожньо-транспортної пригоди були зафіксовані уважно, ретельно, чітко та без помилок.  Тому, одне із ключових завдань водія при ДТП – не переміщати транспортний засіб і предмети, що мають причетність до пригоди. Дії водіїв при ДТП повинні бути направлені, перш за все, на збереження цілісності місця пригоди. Якщо хтось буде порушувати стан речей чи намагатися щось приховати, необхідно втручатися та перешкоджати протиправним діям. Також, дії при ДТП допускають відео реєстрацію та фото всіх важливих деталей. Співробітники поліції повинні зафіксувати все, що допоможе встановити обставини подій, що передували аварії, та їх точний розвиток.

Співробітники поліції, які прибули на виклик, підготують цілий список документів, серед яких протокол про огляд місця ДТП, протокол стану автомобілів, схематичне зображення розвитку подій, свідчення свідків та учасників.

Водій також зобов’язаний вжити можливих заходів для надання домедичної допомоги потерпілим, викликати бригаду екстреної (швидкої) медичної допомоги, а в разі відсутності можливості вжити зазначених заходів звернутися по допомогу до присутніх і відправити потерпілих до закладу охорони здоров’я. Залишати на місці ДТП людей у безпорадному стані без допомоги — це злочин, тому «водій-втікач» повинен розуміти, що за це він може отримати покарання у вигляді обмеження волі на строк до двох років або позбавленням волі на той самий строк. Якщо внаслідок залишення потерпілого у небезпеці настала його смерть або інші тяжкі наслідки, то особа притягується до кримінальної відповідальності у вигляді позбавлення волі на строк від трьох до восьми років.

Коли виконати дії щодо надання медичної допомоги потерпілим неможливо, тоді слід відвести потерпілого до найближчого лікувального закладу своїм транспортним засобом, попередньо зафіксувавши розташування слідів пригоди, а також положення транспортного засобу після його зупинки. При цьому у  лікувальному закладі необхідно повідомити своє прізвище та номерний знак транспортного засобу (з пред’явленням посвідчення водія або іншого документа, який посвідчує особу, реєстраційного документа на транспортний засіб) і повернутися на місце пригоди;

Далі Ви маєте повідомити про дорожньо-транспортну пригоду поліцію  для обов’язкової реєстрації події, складання протоколу та схеми ДТП. (підписуйте документи тільки в разі повного погодження їх змісту з Вами!). Також до прибуття поліцейських Ви можете записати прізвища та адреси очевидців.

Крім того, водій повинен  вжити всіх можливих заходів для збереження слідів пригоди, огородження їх та організувати об’їзд місця пригоди. Також за наявності фотоапарата, бажано сфотографувати місце події, взаємне розташування транспортних засобів, пошкодження автомобілів, учасників ДТП.

Дорожньо-транспортна пригода –  є не зовсім приємною подією, але при її настанні слід пам’ятати, що першочергово слід не панікувати, зберігати спокій, зібрати всі свої емоції та діяти відповідно до норм чинного законодавства і ніяким чином не знімати стрес, адже  до проведення медичного огляду  водію заборонено вживати без призначення медичного працівника алкоголю, наркотиків, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, які входять до офіційно затвердженого складу аптечки).

Крім того, слід надати потерпілим, третім особам наступну інформацію: телефони та адресу страхової компанії, в якій Ви отримали поліс страхування відповідальності автовласника та попередити потерпілих про те, що ремонт може проводитись тільки після проведення представником страхової компанії огляду пошкодженого автомобіля (майна).

Законом України “Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів” передбачено, що у разі настання дорожньо-транспортної пригоди за участю лише забезпечених транспортних засобів, за умови відсутності травмованих (загиблих) людей, а також за згоди водіїв цих транспортних засобів щодо обставин її скоєння, за відсутності у них ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, ці водії мають право спільно скласти повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду (Європротокол). Європротокол автовласнику видається  вперше страховиком (страховою компанією) безкоштовно під час укладення договору обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів та  повторно (у разі втрати або використання бланку Європротоколу) видається страховиком безоплатно на підставі письмової заяви автовласника.

Європротоколом можна скористатися при умовах, коли: у ДТП немає фізично постраждалих людей чи людей, які загинули; обидва учасники не мають претензій щодо вживання наркотичних, алкогольних або лікарських засобів; обидва учасники згодні з обставинами події; одна із сторін визнала свою провину; обидва учасники мають бути забезпечені полісами ОСАЦВ (автоцивілки); сума матеріального збитку не повинна перевищувати 50 000 гривень.

У разі невиконання хоча б однієї з зазначених умов, виклик відповідного підрозділу Національної поліції для оформлення ДТП є обов’язковим.

За порушення правил дорожнього руху водії  можуть бути притягнені до адміністративної та кримінальної відповідальності.

Так, порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 850 грн. або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від шести місяців до одного року.

Порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особою, яка керує транспортним засобом, що спричинило потерпілому середньої тяжкості тілесне ушкодження, карається штрафом від 51 000 до 85 000 грн. або виправними роботами на строк до двох років, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до трьох років.

Якщо вищезазначені дії спричинили смерть потерпілого або заподіяли тяжке тілесне ушкодження, то особа притягується до відповідальності у вигляді позбавлення волі на строк від трьох до восьми років з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до трьох років або без такого.

Якщо вищезазначені діяння спричинили загибель кількох осіб, то вони караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до трьох років.

Порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особою, яка керує транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, що спричинило потерпілому середньої тяжкості тілесне ушкодження, караються позбавленням волі на строк до трьох років з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк від трьох до п’яти років.

У разі коли такі  діяння, вчинені в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, якщо вони заподіяли потерпілому тяжке тілесне ушкодження, караються позбавленням волі на строк від трьох до восьми років з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк від п’яти до восьми років.

Якщо порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особою, яка керує транспортним засобом, вчинені в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, спричинили смерть потерпілого, такі дії караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк від п’яти до десяти років.

Вищезазначені дії вчинені в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, якщо вони спричинили загибель кількох осіб, караються позбавленням волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк від семи до десяти років.

            Нагадуємо, за отриманням консультації та захистом своїх прав можна звернутись до Золочівського бюро правової допомоги, контактний телефон: (05764) 5-00-90, та за електронною адресою:  zolochivske@legalaid.kh.ua . Окрім цього, в Україні діє єдиний номер з надання безоплатної правової допомоги – 0800213103.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь